В тази статия ще научите:
- Защо се правят рентгенови снимки на зъбите?
- Какви рискове крие рентгеновото облъчване?
- Колко често могат да се правят рентгенови снимки?
Защо се правят рентгенови снимки на зъбите?
Рентгеновите снимки в стоматологията са един от основните диагностични похвати. Благодарение на тях всеки дентален лекар може да установи с най-голяма точност наличието на кариеси, особено на труднодостъпни места или под съществуващи обтурации (пломби). Денталния рентген служи също за откриване на евентуални промени в костта, както и при откриването на стартирал патологичен процес, кисти и други
При децата понякога също се налага да бъде направена рентгенография. Като най-честите причини за това са преди ортодонтско лечение, за визуализация на зародишите на постоянните зъби в случаите, когато не са пробили и т.н.
Какви рискове крие рентгеновото облъчване?
Едно от най-големите притеснения на пациентите по отношение на рентгеновите снимки като цяло е радиационното лъчение. Благодарение на съвременната високотехнологична апаратура в рентгените повод за притеснение няма. При направата на обикновена рентгенография в стоматологията лъчението е около 9 микросиверта или малко над 20 при панорамна рентгенова снимка*.
Подобни стойности не крият риск за здравето на човека, защото дори радиацията, която поемаме от природата на годишна база е по-голяма.
Колко често могат да се правят рентгенови снимки?
Важно е да знаем, че денталния рентген не бива да се използва прекалено често и безразборно. Дали трябва да бъде направен рентгенова снимка зависи от състоянието на пациента и анамнезата му. В определени случай, когато се налага използването на рентген, то може да е през 6 месеца, докато при други рентгениграфия може да се прави веднъж на 1 или дори 2 години.
Не отлагайте грижата за своята усмивка и запишете час за консултация в дентална клиника Impression Dent в София. Свържете се с нас на тел. +359 886 117 887 или чрез контактната форма.
*По данни на American Dental Association (ADA)