Skip links

Какво трябва да знаем за зъбния кариес?

Зъбният кариес е едно от най-често срещаните заболявания в устната кухина. Поради неговата разпространеност, възможностите за лечение са значително усъвършенствани през годините, като методите зависят от дълбочината на кариозния процес.

В днешната статия ще разгледаме подробно този проблем, както и методите за превенция и лечение, които ние прилагаме и препоръчваме в своята практика Impression Dent.

 

Какви са различните видове кариес?

Много от вас вероятно са се сблъсквали с този проблем поне веднъж в живота си, но знаете ли, че съществуват три стадия на зъбния кариес в зависимост от дълбочината на кариозната лезия. Ето кои са те и с какво се характеризират:

 

Деминерализация на емайла – тази фаза обикновено е трудна за самостоятелно идентифициране. Характерна за нея е появята на бяло тебеширено петно, което обикновено се забелязва само при преглед от дентален лекар. В този етап започва нарушаване на минералната съставка на емайла. На този етам в напълно възможно пациентите да нямат никакви оплаквания или да изпитват съвсем лека и кратковременна болка от сладка и лепкава храна.

Добрата новина е, че бялото петно е обратим процес. Чрез използването на флуорни профилактични средства и добра хигиена е възможно да се възстанови зъбната повърхност.

 

Кариес на емайла – при задълбочаване на процеса кариесът преминава в стадий на кафяво петно. Тази фаза също може да бъде безсимптомна. Обикновено по-наблюдателните пациенти посещават зъболекарския кабинет след като забележат леки нарушения в естетиката на зъбите или лека болка от сладко и студено.

 

Кариес на дентина – нашите зъби са съставени от слой емайл, под който лежи слой дентин. Дентинът е основният и най-обширен слой от зъбните структури. Той е богато инервиран (снабден с нерви) и определя здравината на зъба. Дълбокият кариес може да засегне пулпата на зъба, известен като пулпит. Ако кариесът достигне до дентина и меката, пълна с нерв пулпа, пациентите изпитват значителна болка. В такива случаи е необходимо кореново лечение на зъба и дори последващо умъртвяване.

 

Какви са причините за поява на кариес?

 

Основните фактори, които определят развитието на зъбния кариес, са структурата на емайла, микроорганизмите, ферментиращите въглехидрати, чест прием на захари и намаленото слюноотделяне. Малцина от нас обръщат внимание на тези важни предпоставки, но те са ключови за оралното здраве като цяло.

Зъбният кариес се развива под плътна бактериална маса, наречена зъбна плака. Една от най-честите причини за възникването на кариес е именно образуването на такава плака, което е следствие от неправилното почистване на зъбите. Някои други инфекции на устната кухина също допринасят за условия, при които може да се развие кариес.

Храненето също оказва влияние. Прекалената консумация на храни, съдържащи захари, сол, киселини, както и преработени храни, увеличава риска от кариес. Честотата на захарния прием е много по-рисков фактор, отколкото количеството на захарта. Тъй като тези бактерии се хранят със захари и въглехидрати, те оставят след себе си киселинен остатък, който е достатъчно силен, за да повлияе върху износването на емайла и дентина на зъбите ви.

 

На кои зъби може да се образува кариес?

Характерно за кариеса е, че може да се появи във всяка възраст и няма застраховани от протичането на кариозни процеси. Независимо дали зъбът е млечен или постоянен, той може да пострада сериозно.

Кариесът се причинява от разрушаването на твърдите тъкани на зъба вследствие на действието на киселини, които се образуват от натрупването на бактериална плака в устната кухина.

Едно от най-важните обстоятелства, които трябва да съобразите, за да се предпазите, е че кариес може да се образува на практика на всички зъби – предни, мъдреци, кучешки, кътници и т.н.

Често срещани места за формирането на кариозна тъкан са пространствата между два съседни зъба, които са труднодостъпни и представляват предизвикателство за почистване, което е предпоставка за натрупване на плака и зъбен камък.

Според степента на усложнение, кариесите могат да бъдат повърхностни или дълбоки.

 

Как се лекува кариес?

Отстраняването на този проблем зависи най-вече от неговото развитие, дълбочината му, степента на проникване в структурата на зъба и локализацията. Процесът обикновено включва следните стъпки:

 

Диагностика – За да разберем и оценим състоянието на устната ви кухина, да локализираме проблема и да съставим план за действие, изискваме представяне на рентгенови снимки, както и диагностичен преглед. По този начин можем да оценим дали кариесът е повърхностен или дълбок и да предприемем мерки за отстраняването му, съобразени със спецификата на вашето състояние.

 

Отстраняване на увредените тъкани – при кариозните процеси засегнатите тъкани се увреждат и трябва да бъдат отстранени. С помощта на специализирани уреди и инструменти увредените тъкани се отстраняват, за да не повлияят на здравите такива и те да се запазят в добро състояние. Ако проблемът е по-сложен и кариозният процес протича в близост до дентина или пулпата, може да се наложи поставяне на локална анестезия за предотвратяване на болката по време на почистването.

 

Пломбиране – След като увредената тъкан е премахната, зъбът се запечатва с пломба, като по този начин се предпазва от последващи неблагоприятни последствия. В съвременната дентална медицина се използват висококачествени материали, като фотополимери, които осигуряват както функционални, така и естетични резултати.

След това е много важно пациентът да се грижи за оралната си хигиена и редовно да използва вода за уста, конци и четка за почистване на бактериалната плака. В крайна сметка превенцията си остава най-добрият начин кариесите да се избегнат.

Не отлагайте грижата за своята усмивка и запазете час за преглед и консултация в дентална клиника Impression Dent тел. 0886 117 887 или чрез контактната форма ТУК.

Leave a comment