Често Задавани Въпроси
Решихме да отговорим на някой често задавани въпроси, свързани с процедурата: поставяне на фасети, зададени от нашите пациенти
Споменахме за здравината на циркониевите коронки, доближаваща се максимално до тази на естествените зъби – достига до 1200 мегапаскала. Неслучайно преди да навлезе за употреба в медицината, цирконият е широко използван във военната промишленост и самолетостроенето. В сравнение с керамиката, известна с това, че е доста крехка – достига здравина от едва 350 мегапаскала, цирконият е много по-здрав.
Антиалергичен материал – първата употреба на циркония е свързана с направата на изкуствени стави. При направени многобройни изследвания, материалът не предизвиква никакви странични и алергични реакции у пациентите. По същия начин и неговата употреба за направата на коронки, е напълно безопасна и предпочитана от множество пациенти с алергии към различни материали или метали.
Устойчивост – благодарение на гладката им повърхност, те са устойчиви на развитието на бактериална плака, която често пъти се явява причината за болезненост на венците и образуването на така неприятните венечни джобове. Освен това цирконият е по-устойчив на оцветяване и поява на петна от останалите видове коронки.
Щадящи са за зъбите – както за самите зъби, върху които се поставят коронките, така и за останалите, цирконият е по-щадящ. Причина за това е нуждата от по-малко изпиляване, по които се работи, в сравнение с останалите алтернативи. По-щадящи са и за останалите дъвкателни органи в устата, до които се допират, защото са по-гладки и вероятността да предизвикват счупване или надраскване е минимализирана. Иновативност при изработката – за разлика от познатите досега коронки, циркониевите се изработват със специални CAD/CAM технологии, които минимализират рисковете от грешки.
Металокерамиката се приема като здрав ветеран в стоматологията, но нека не забравяме, че това е за сметка на нейната биосъвместимост. Множество пациенти проявяват алергии към метала, което налага по-нататъшна реставрация.
Друго основателно притеснение на пациентите е свързано със сивия оттенък от използвания метален скелет. Пропускливостта на светлината е силно ограничена, от което зъбите изглеждат изкуствени;
Керамиката над метала много често се отчупва тъй като спойката между метала и керамиката е химична;
При корозия на метала, металокерамиката предизвиква неприятно потъмняване и почерняване на венеца;
Металът провежда количество топлина и затова може да се срещне чувствителност от топло и студено;
Изпиляване на зъба от 1,5-2,0 мм.
Интересен факт е, че като материал, цирконият е два пъти по-устойчив в сравнение с керамиката, подсилена с метал и около 5 пъти по-устойчив от чистата керамика. От друга страна цирконият се приема като символ на натуралната естетика.