Кога да подменим амалгамените пломби?
Амалгамените пломби са често срещани, като някои пациентите могат да имат по няколко такива. Причината – честата им употреба в близкото минало. Какви са недостатъците на амалгамата и кога е време на подменим старите пломби? В тази статия ще разберете:
Какво е дентална амалгама?
Денталната амалгама представлява смес от живак, сребро, мед, калай и цинк. Тя се използва за запълване на кухини в зъбите. Зъбната амалгама е приблизително половината (50%) живак по тегло. В миналото тя беше един от предпочитаните материали при поставяне на пломба (обтурация) основно заради устойчивостта си като материал.
Амалгамата не се износва, но може да се напука и понякога да счупи зъбни структури. Една от основните причини е, че тя не се свързва със зъбните структури химически, а се използва само механична ретенция.
Амалгамата няма естетични качества, затова не може да се използва по видими повърхности. Този материал не съответства на зъба биологически и не се свързва със зъбните структури.
Амалгама и зъбът имат различни физични качества което води до получаване на микро цепнатини. Впоследствие през тях навлизат микроорганизми, което води до развитие на вторичен кариес.
Безопасна ли е денталната амалгама?
Пломбите от зъбна амалгама могат да отделят малки количества живак в зависимост от броя и възрастта на съществуващите пломби и действия въз основа на нормалната дъвкателна функция.
Въпреки че не са известни рискове за здравето, свързани с поглъщането на малки частици дентална амалгама, вдишването на живачни пари може да бъде вредно при някои пациенти.
При хората с множество зъбни пломби от амалгама може да се наблюдават повишени нива на живак в кръвта или урината, макар тези стойности да остават на ниво, което се счита за безопасно.

Защо трябва да избягваме амалгамата като обтуровъчен материал?
Въпреки че не е установена пряка връзка между живак от амалгама и възможни вредни последици за здравето, все пак е добре да следим за някои признаци или симптоми на прекомерен живак в тялото, които могат да се изразяват в:
- Нарушения на настроението (тревожност, депресия, раздразнителност и др.)
- Проблеми със съня
- Умора
- Нарушения на паметта
- Тремор (треперене)
- Трудности с координацията
- Промени в слуха и др.
Трябва ли да се отстранят зъбните пломби от амалгама?
Амалгамата се отстранява в случаите, когато под нея се развие процес на вторичен кариес. Тогава е необходимо тя да се замени със съвременния фотополимеризиращ композит. Неговите предимства са, че няма странични ефекти и може напълно да възпроизведе цвета на естествения зъб.
Ако пломбата ви е в добро състояние и вашият зъболекар или медицински специалист не установи вторичен кариес, премахването на амалгамната пломба не е необходимо.
Не отлагайте грижата за своята усмивка и запишете час за консултация в дентална клиника Impression Dent в София. Свържете се с нас на тел. +359 886 117 887 или чрез контактната форма.
Хареса ли ви статията ? Споделете я с приятели

Вашият лекар
Д-р Яна Мохаммад-Бялева
Аз ще се погрижа да имаш перфектно подредена усмивка. Д-р Яна Мохаммад–Бялева завършва Медицински университет „Факултет по Дентална медицина“ в гр. Пловдив, като още по време на обучението си се насочва към основните си интереси в денталната медицина, а именно ортодонтия и естетика.
Вижте други полезни статии


Цена на циркониеви коронки – защо те са най-добрата инвестиция за усмивката?
Циркониевите коронки са смятани за символ на натурална естетика в стоматологията, тъй като се доближават най-много до вида на естествените зъби. Предимствата им са безспорни, а единственият им недостатък е сравнително високата цена. Дали обаче тя наистина е толкова висока предвид качеството им?


Какво представлява пулпита и как да го лекуваме?
Пулпитът е едно от често срещаните състояния в стоматологията. В тази статия ще научите:


Кога да подменим амалгамените пломби?
Амалгамените пломби са често срещани, като някои пациентите могат да имат по няколко такива. Причината – честата им употреба в близкото минало. Какви са недостатъците на амалгамата и кога е време на подменим старите пломби?